ÖVRIGT / Speglar / Spegel 11587307
*
nr 1158 7307
Spegel
gustaviansk stil, 110x44
Utrop:
800 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 29 januari 2018
kl 19:31:31
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/1 12:05:27
1
300 kr
28/1 17:28:14
2
350 kr
29/1 10:14:38
1
400 kr
29/1 18:16:14
3
600 kr
29/1 18:27:16
1
500 kr
29/1 18:27:16
3
600 kr (Budbetjänt)
29/1 18:27:37
1
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1158 7307
Spegel
gustaviansk stil, 110x44
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 29 januari 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 27/1 12:05:27 | 1 | 300 kr |
| 28/1 17:28:14 | 2 | 350 kr |
| 29/1 10:14:38 | 1 | 400 kr |
| 29/1 18:16:14 | 3 | 600 kr |
| 29/1 18:27:16 | 1 | 500 kr |
| 29/1 18:27:16 | 3 | 600 kr (Budbetjänt) |
| 29/1 18:27:37 | 1 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



